Nevezetesség

Angolkisasszonyok nyaralója

Az Angolkisasszonyok Apácarendnek volt a nyaralója. Veszprémben iskolát fenntartó tanítórendet Ranolder János püspök hívja Veszprémbe, zárdát, iskolát és internátust (kollégium) épített számukra. Elemi népiskola, polgári, tanítóképző és felső kereskedelmi oktatása folyt. A tanárnőknek volt a nyaralója Csopakon melyet a XIX.-XX. század fordulóján építettek.

Balogh Pince

Füredi u. 11. XIX. századi présház-pince. Valószínű ,hogy a Págyi család építette, mert tőlük vette meg a paloznaki Balogh Gyula a XX. sz. elején.

Buday Villa

A Füredi útról nyíló Budai utca 1.sz. ház XIX. századi klasszicista kúria két toszkán és kettő oszlopos timpanonnos portikusszal. 1820-körül épült.

Csákány-hegyi Kilátó

A Csopak települését északról határoló Csákány-hegy, valamint a parkerdő mindig is kedvelt kirándulóhely volt az itt élők és az üdülő vendégek körében, a Balaton part közeli fekvésénél fogva megnövekedett turisztikai forgalom esetében pedig még inkább azzá vált, az elmúlt időszakban. A hegytetőn 1972-ben, fából épült kilátóból páratlan kilátás nyílt a Bakonyra és a Balaton keleti medencéjére.

Csonkatorony

A középkori Szt. István király tiszteletére épült templomot 1880-as években elbontották, csak a tornya maradt meg. Amit a templom elbontása után új tetővel láttak el. Az 1861-ben még meglévő templomról Petzek Gyula október 29.én készített rajzot , Csopak Története könyvben meg található. Szintén 1861-ben Romel Flóris OSB. Régész szakleírást jegyzett fel a templomról.

Források, Kutak, Közkutak

A csopaki rizling mellett a csopaki savanyúvíz és forrásvíz egyik nevezetesség Csopaknak. Ma már a forrásokra kiépített kutak egyik látványossága a falunak. Sajnos nem mindegyik tölti be eredeti funkcióját, de érdemes róluk megemlékezni, hiszen több közülük hozzátartozik Csopak nevezetességei közé.

Hősi Emlékmű (A sportpálya mellett)

Régi igénye volt a lakosságnak, hogy legyen Csopakon egy hely, ahol leróhatják kegyeletüket a világháborúkban és szabadságharcokban elesett csopakiak emléke előtt. 1989-ben falugyűlésen szavazták meg a csopakiak Berhidi Mária tervét. Fehér mészkőből „Nyké” a görög-latin mitológia „béke istennőjét” ábrázolja az ismert „torzó” formában.

Madárles és csillagvárta (Sport utca, Ifjúság sétány)

A Balatoni Bringakörút csopaki szakaszának egy egyedülálló - a balatoni nádasok élővilágát bemutató - öko kerékpáros pihenő hely is egyben. Az ökoturisztikai parkban játszótéri eszközökkel, tanösvénnyel lehet aktívan eltölteni a pihenésre szánt időt.

A balatoni élő- és madárvilág megfigyelésére alkalmas fedett madárles része az ún. „Csillagvárta”, azaz csillagmegfigyelő. A földszintes kialakítású, 4,64 méter magas, 66,74 m2 alapterületű fa szerkezetű építmény kialakításakor elsődleges szempont volt a tájba illeszthetőség, valamint a természetes anyagok felhasználása. Az épületet két fa burkolatú lépcsősoron át lehet megközelíteni, közelében személygépkocsival is lehet parkolni.

Plul-malom

Kisfaludy u.16.sz. Az 1277. május 12-i csereszerződés szerint a Nosztréba vezető út alatt kettő malom épület volt. Jelenleg a Nosztori-völgybe vezető út alatt három malomépületünk van, ebből minden bizonnyal kettő alapjaiban több mint 700-éves. 1588-ból ismeretes,hogy a csopaki Gellért Illés malomadót fizet a tihanyi várnak. Valószínű tehát, hogy a török időkben is legalább egy malom működött a csopaki malmok közül.

Ranolder kastély

Ranolder János (1806-1875) veszprémi püspök építette 1861-ben Szentirmay József építés szervei alapján. A romantikus-neogót stílusú épület oromzatán egykor magyar szentek szobrai álltak.

Református templom és Parókia (Paloznaki út. 2.)

A protestantizmus a XVI .század közepén jelent meg településünkön.

Az Ellenreformáció üldöztetése alatt,1751-től 1790-ig a gyülekezet Arácshoz tartozott. 1790-ben megalakul a Csopak- Kövesd- Paloznaki Református Társegyházközség. A késő-barokkstílusú Cseh süveg boltozatú templomot 1798-1800 között közadakozásból építették fel. A parókia 1901-ben épült.

Szent István király Római Katolikus templom

1932-ben megalakították a Balatonkövesd - Csopak Egyházközséget, iskola-építés céljából. Emellett elindult a gyűjtés az új templomra. A háború azonban megakasztotta a tervek megvalósulását. Az iskola mellett a „Sarok szőlőt” adta oda Babics esperes templomhelynek, ahol 1948-ban elkezdődött a munka. Hatalmas egytornyos neoromán, belül bizánci stílusú templomot terveztek kriptával. A kripta – ma altemplom - és a lábazat elkészült, amikor a kommunista hatalom leállította az építkezést. 1980-ban folytatódott az építkezés új tervek alapján Dr. Csontos Gyula (1919-1991) kanonok-plébános kezdeményezésére. Végül Mihaleczky Gábor mérnököt bízták meg a tervezéssel.

Oldalak