Vízimalmok Csopakon

Nosztori völgyi malom / Ősi Plul malom (Veszprémi út 1.)

A megszűnt kőfejtő előtti kanyarban a Séd melletti épület, volt talán az első Plul malom hiszen az 1930-as tatarozáskor megtaláltak egy olyan gerendát melyre a következő volt írva: „Én vagyok Josef Plul, épült 1704. május 4-én” Elképzelhető, hogy a Plul család Elszász-Lotharingiából származik, és nevük franciásan Plülnek is ejthető a család szerint. Az 1858-as térképen felső malom néven is írják. A Plulon kívül Pol malomnak is nevezik, hiszen még az 1970-es években is Pohl Dömötörék laktak benne. Az 1950-es évek legelején berendezését leszerelték, így megúszták az államosítást. Sokáig még meg volt a felülcsapott vízikereke.

Csák malom (Veszprémi út 3.)

A Nosztori- völgy bejáratánál található a mai Malom Csárda. A XVIII. században Torma malom néven ismert, majd a Plul családé volt. Később Csák Lajos tulajdona lett, majd bérlők használják. 1951-es államosítás után a malmot leszerelték. Ma a felülcsapott vízikerék, csak turista látványosság miatt forog. Több magyar és német kalandfilmet forgattak itt és a Plul malomnál. Csárdává 1968-ban építették át.

Plul János malma (Csalló közben)

Az elbontott balatonkövesdi pálinkafőzdével szemben volt Plul Jánosnak egy alulcsapott vízikerekű malma, amit a XX. század elején leszereltek és lakóházzá alakítottak. Az 1960-as években még a begyepesedett malomárkot lefényképezte a veszprémi Múzeum munkatársa Wöller István.

A Hegedűs malom (Kossuth L. u. 16.)

Az Angolkisasszonyok balatonkövesdi nyaralójának építésekor bontották el valószínűleg az alulcsapott vízkereskedésű malmot, de a neve fennmaradt. A régészek is készítettek fényképet a malom feltételezett helyéről.

Molnár Kálmán malma (Kőkorsó utca 3.)

A XVIII. századi térképen Torma malom néven szerepel ez a Balaton-parti alulcsapott vízikerekű malom. Molnár Kálmán idejében „csuvározással” (háztól-házig) is foglalkoztak, ami azt jelentettem hogy Zamárdiból a parasztgazdák dereglyével áthozták a gabonát Csopakra, és a Balaton partról lovas kocsival vitte fel Molnár Kálmán a malmaiba az őrletni való gabonát. Majd megadott napon a somogyi parasztgazdák feleveztek Csopakra és az őrlési vám levonása utáni lisztet vitték vissza Zamárdiba. 1909-ben a vasút építésekor a felülcsapott vízikerekű malma már nem kapott elég vizet, így leállt. A Vasúti Társaság Molnár Kálmánt kifizette kárpótlásként. Utána lakóházként használták az épületet, ami mögé 1968-ban felépült a Vígmolnár Csárda. Később a külkereskedelmi Vállalatok megvették a Plul családtól az épületet, és átépítették vendéglátó hellyé.