Nem kötelező védőoltások

védőoltások

Tisztelt Lakosság!

„Egy cseppnyi megelőzés annyit ér, mint egy pohár ellenszer.”

Benjamin Franklin

Egészségünk megőrzése az egyik legfontosabb feladatunk. Ehhez nyújtanak segítséget a védőoltások is. A védőoltásoknak köszönhetően sok egyébként súlyos lefolyású betegség megelőzhető.

Vannak olyan védőoltások, melyek mindenki számára kötelezőek, vannak melyek térítésmentesen hozzáférhetőek pl. influenza oltás 60 éves kor felett, és vannak olyanok is melyek a patikában szerezhetők be térítés ellenében.

65 éves kor felett mindenkinek ajánlott a pneumococcus baktérium okozta tüdőgyulladás elleni védőoltás beadása, ezzel egy akár súlyos lefolyású betegség elkerülhető.

Csecsemőkorban pedig a kötelező védőoltások mellett célszerű beadni a rotavírus elleni védőoltást, ami egy súlyosabb hasmenéses betegség okozója, emellett az agyhártyagyulladás kórokozója ellen is érdemes védőoltást kérni, amely megbetegedés ugyan ritka, de életveszélyes kimenetelű is lehet.

Az egészségmegőrzés érdekében a Képviselő-testület a továbbiakban is támogatja a csopaki lakosok részére a védőoltások beszerzését.  

Védőoltás támogatásban részesülhet az a 65 év feletti nyugdíjas, illetve az a gyermeket/gyermekeket nevelő család, akik Csopakon állandó lakóhellyel rendelkeznek, itt élnek életvitelszerűen,

és akiknek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 250.800.- Ft-ot. Az ismétlést igénylő védőoltások esetében - pl. babák esetében kiemelten ajánlott rota vírus elleni vakcina, melyből a vakcina típusától függően a védettség kialakulásához 2 vagy 3 adag is szükséges  -  a támogatás iránti kérelem ismételten benyújtható. A kérelemmel és annak benyújtásával kapcsolatban személyesen a Hivatalban, vagy telefonon a 87/799-114 telefonszámon érdeklődhet.

 A nem kötelező védőoltások típusa nincs meghatározva. Minden védőoltás támogatható, ha az orvos indokoltnak tartja annak betartását. 

Javasolt, nem kötelező védőoltások:

Agyhártyagyulladás elleni védőoltás

A meningococcus meningitisz az agyat és a gerincvelőt körülvevő vékony hártya súlyos, potenciálisan halálos lefolyású fertőzése (agyhártyagyulladás, vérmérgezés), melyet többféle meningococcus baktérium is okozhat.

A BETEGSÉG NAGYON GYORS LEFOLYÁSÚ ÉS 24-48 ÓRÁN BELÜL ÉLETET VESZÉLYEZTETŐVÉ VÁLHAT.

A meningococcus csoportok előfordulása változó, dinamikus és kiszámíthatatlan, ezért érdemes megfontolni a széles körű védelmet nyújtó vakcinák alkalmazását, különösen a csecsemők és serdülők számára.

A betegség szoros kontaktus során terjed emberről emberre, zsúfolt körülmények között különösképpen. Rendkívül GYORS lefolyású, de a kezdetekkor könnyen megtévesztő vagy FÉLREVEZETŐ, mivel a fellépő tünetek MÁS BETEGSÉGEK esetében is jelentkeznek.

Leginkább veszélyeztetettek:

  • A 2-5 éves kor alatti csecsemők és kisgyermekek, mert az immunrendszer éretlensége miatt nem megfelelő a tokos baktériumok elleni védekezésük
  • A serdülők és fiatal felnőttek, az életviteli szokásaik és a körükben megfigyelhető tünetmentes hordozás magas aránya miatt
  • Kollégiumok lakói, fegyveres testületek és katonaság tagjai

Megelőzés védőoltással:

  • A meningococcus infekció elleni védekezés egyetlen hatékony módja a megelőzés
  • A betegség megelőzhető meningococcus betegség elleni védőoltással. A vakcináció különösen ajánlott csecsemőknek, immunrendszerük éretlensége miatt, illetve serdülőknek, mivel ők kikerülve az addigi közösségből, az új közegben (főiskola, kollégium, egyetem) nagyobb eséllyel kaphatják el a betegséget.

Rotavírus okozta megbetegedés elleni védőoltás

A rotavírus egy apró kórokozó, amely a csecsemőknél és a kisgyermekeknél előforduló heveny hányás és hasmenés egyik leggyakoribb oka.

A gyermekek többsége 5 éves koráig átesik a fertőzésen, emiatt sok édesanya hajlamos a rotavírus-fertőzésre jelentéktelen gyermekbetegségként tekinteni. Ez azonban tévedés: a kórházi kezelést igénylő hasmenéses betegségek 40%-nak hátterében éppen a rotavírus áll. Ráadásul az első, hevesebb tünetekkel jelentkező betegséget a későbbiekben további rotavírus fertőzések is követhetik.

Hogyan fertőződhet meg a gyermeke?

Gyakori tévhit, hogy a rotavírus tipikusan koszos, rendezetlen környezetben terjed. Ez nincs így: a rotavírus gyakorlatilag bárhol jelen lehet a gyermeke körül. A rotavírus a fertőzött széklettel szennyezett tárgyakról, kézről, játékokról juthat be a gyermek szervezetébe, de a légúti terjedés lehetősége is valószínű. A rotavírus napokig életben maradhat a szennyezett felületeken, és megfertőzheti azokat, akik kapcsolatba kerülnek vele. Még ha az otthonában nincs is jelen a vírus, gyermeke könnyen megfertőződhet bárhol, ahol sok gyerek játszik együtt – például a bölcsődében vagy az óvodában.

Hogyan védekezhetünk ellene?

A higiénia fontos, de csak korlátozott védelmet nyújthat a rotavírus terjedésével szemben. A védőoltás azonban hatékonyan előzi meg a súlyos, kórházi kezelést igénylő eseteket. Azokban az országokban, ahol a rotavírus elleni oltást rutinszerűen adják, jelentős visszaesést mutattak ki a rotavírus miatti kórházi kezelésekben.

Megelőzés védőoltással

A korai védelem kulcsfontosságú a csecsemőknél, mert őket veszélyezteti leginkább a kiszáradás. Kisbabáját már 6 hetes korától fájdalommentesen beoltathatja szájon át adható védőoltással.

Pneumococcus okozta tüdőgyulladás elleni védőoltás

Számos kórokozó okozhat tüdőgyulladást, azonban a fogékonyabb korcsoportokat, úgymint az idősebbeket célszerű védőoltásban részesíteni a Streptococcus pneumoniae (pneumococcus) nevű baktérium okozta tüdőgyulladás ellen, mivel a fogékonyabb szervezetekben, ez a kórokozó súlyos lefolyású megbetegedést okozhat, amely a védőoltással nagy eséllyel megelőzhető.