Testvérvárosi Találkozó 2018

Testvérvárosi Találkozó 2018

6.nap - 2018.08.26.

2018.08.26.

Reggeli után külföldi delegációk hazaindultak.

 

5. nap - 2018.08.25.

2018.08.25.

A nap a kulturális örökség, a kulturális sokszínűség jegyében zajlott. 

A közös reggeli elfogyasztása után a delegáció tagjait megtartották az interaktív előadásaikat a „Kulturális Örökség Európai Éve – 2018.” címmel. 
Az előadásokat követően a delegációk tagjai ellátogattak a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Hegyestű-Geoparkba, ahol egy egyedülálló természeti képződményt, egy 5 millió éves vulkán belsejét tekinthetik meg a résztvevők.  A vulkán kráterében megdermedt láva a kihűlés folytán sokszögletű, függőleges oszlopokra vált el. A látvány hazánkban egyedülálló, de európai viszonylatban is ritkaságszámba megy. A program célja volt, hogy a természeti értékek személyes megismerése, megtapasztalása tovább erősítse a résztvevők természeti környezet megóvása iránti elköteleződését. Ezután következett a Szigligeti vár, mely Magyarország egyik leglátogatottabb és méltán népszerű vára.  A Szigligethez kapcsolódó történelmi események felelevenítése mellett a korabeli lengyel, bolgár és romániai eseményeket is felidéztél a delegáció tagjai, így találtak kapcsolatot a négy nemzet történelme között. A közös történelmi és kulturális örökség csodálata és megismerése közelebb hozta a résztvevőket, megerősítette bennük az összetartozás érzését, a közös örökség, közös múlt és közös jövő tudatát. A piknik jellegű ebédet a festői szépségű tájban gyönyörködve költötte el a csoport. 

4. nap - 2018.08.24.

2018.08.24.

A közös reggelit követően a nap az Európai Unió jegyében telt. 

A délelőtt folyamán három egymást követő interaktív előadáson vettek részt a delegáltak képviselői. 
Az első előadás az EU alapvető értékeinek bemutatásra és megvitatásra épült, mint béke, méltóság, szabadság, egyenlőség, szolidaritás, jólét. Szóba került a terrorizmus és az ellene folyó harc, a közös védelempolitika. Továbbá az is, hogy hogyan lehet feloldani, ha az egyes alapértékek összeütközésbe kerülnek egymással: például szabadság és egyenlőség konfliktushelyzetei a mindennapi életben. 
A második, az Európai Integráció történetét bemutató előadás során a résztvevők megismerhették az egységes Európára vonatkozó történelmi kísérleteket transznacionális szempontból, majd részletes előadást hallhattak az Európai Unió II. Világháború utáni történetéről: Montanunio, Euratom, EGK, bővítési lépések, Maastrichti Szerződés, közös valuta. A BREXIT kapcsán az euroszkeptikusok érvei is bemutatásra és megvitatásra kerültek. Vitafórum keretében áttekintésre kerültek az Európai Unió jövőjével kapcsolatos elképzelések. 

3.nap - 2018.08.23.

2018.08.23.

A közös reggeli, valamint a napi programok áttekintése után a delegációk Tihanyba utaztak, ahol a vendégek először megtekinthették a Tihanyi bencés Apátságot, és az onnan nyíló gyönyörű panorámát. A program a belső tónál folytatódott, ahol először előadás keretén belül megismerkedhettek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, Tihanyban található egyedülálló természeti értékeivel. A délelőtt további részében a tihanyi Levendula Ház Látogatóközpont megtekintése volt a program, amely minden korosztály számára élményt nyújtó módon mutatta be Magyarország egyik legszebb tájegységét, a Tihanyi-félszigetet: a vulkánok egykor dühöngő világát, s a később megszelídült táj harmóniáját. Az interaktív elemeket felvonultató programot követően.

2. nap - 2018.08.22.

2018.08.22.

Közös reggeli során a napi programok pontosításra kerültek. A reggeli után a delegációk ellátogattak a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságába, ahol a Balaton-felviédki Nemzeti Park osztályvezetője interaktív előadást tartott az EU környezetvédelmi szakpolitikájáról: Hogyan fejlesszük fenntartható módon a vállalkozásokat? Hogyan őrizzük meg közben sértetlenül a természeti környezetet? Mi ebben a Nemzeti Parkok szerepe? Mik az EU főbb vonatkozó jogszabályai? Bemutatásra került, hogy hogyan működik az Európai Unió szakpolitikai rendszere, ezen belül hol helyezkedik el a környezetvédelmi szakpolitika, milyen elvek mentén szerveződik, mik a céljai és hogyan ösztönzi a tagországokat a környezetvédelem helyzetének javítására. Az előadás interaktív volt, így a résztvevők személyesen elmondhatták saját álláspontjukat.
Ezt követően megismerkedhettek a résztvevők az Igazgatóság épületéül szolgáló Angolkisasszonyok Nyaralójának rövid történetével, valamint az Igazgatóság jelenlegi tevékenységével. 

1.nap - 2018.08.21.

2018.08.21.

A külföldről érkező delegációk a tervezettnek megfelelően érkeztek a Csopaki Üdülőfaluba. A szállás elfoglalása után a csoportok egy üdvözlő vacsorán vettek részt, melyen tradicionális magyar ételeket szolgáltak fel. A himnuszok elhangzása után Ambrus Tibor polgármester úr köszöntötte a meghívott vendégeket. A résztvevők részletes tájékoztatást kaptak a hét programtervéről. Kiosztásra kerültek a programfüzetek. Egyeztetésre került a másnapi program. A vacsora után kötetlen zenés ismerkedési est következett DJ Zsiráf közreműködésével, mely alkalmat adott az ismerkedésre, kötetlen beszélgetésekre, közös szórakozásra.
A program szervezője a Csopakért Közalapítvány nevű civil szervezet volt.

Oldalak