Megemlékezés

A Trianoni Békediktátum aláírásának 100. évfordulóján Csopakon is megszólaltak a harangok, a kövesdi Szent Miklós templomromnál pedig a Csopaki Polgári Kör – a Csopaki Református Általános Iskola közreműködésével – szervezett megemlékezést.

Az, hogy mit is jelentett a magyarság számára a versailles-i Nagy-Trianon palotában az 1920. június 4-én aláíratott békediktátum, mindenki számára ismert: hazánk egyik napról a másikra elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát.


– Trianon valójában egy adminisztratív eszközökkel végrehajtott etnikai, politikai bosszú volt, nem pedig békeszerződés. Trianon nem történelmi igazságot osztott a győzteseknek, sokkal inkább bő termő földeket, és azok kincseit: értékes bányákat, hatalmas erdőket – emelte ki megemlékező beszédében Balogh Balázs alpolgármester, hozzátéve, hogy a diktátum ma sem csupán  Magyarország fájdalma, de egész Európa bűne, az egész nyugati világ szégyene. És az is marad mindaddig, amíg nem kérnek érte bocsánatot. Amíg a szomszédos országok vezetői nem ismerik el azt az igazságtalanságot, amelyet Európa egykori gazdasági és politikai vezetői a magyarokkal szemben elkövettek, és amelynek ők minden esetben a haszonélvezői lettek.
Az ünnepi műsorban, mely online, szerkesztett formában a Csopak TV internetes oldalán is látható, közreműködött Balogh Bíborka, Balogh Bendegúz, Dobos Botond, Dobos Bulcsú, Gál Dominik,  Huszár Boglárka, Juhász Rebeka, Lukács Kíra, Pintér Villő, Pintér Zselyke és Tombor Koppány.
A rendezvény végén az önkormányzat és a civil szervezetek koszorút helyeztek el a trianoni kopjafánál.

Trianon tragédiájára emlékezünk...