Ismét zajos sikert aratott a csopaki asszonyfarsang

Tizenkilencedik alkalommal rendezték meg a település kultúrházában az asszonyfarsangot a Csopak-Paloznaki Református Asszonykör és a Nők a Balatonért Egyesület csopaki csoportja szervezésében és előadásában.

A szépszámú közönséget Dr. Akócsi Katalin a Csopak-Paloznaki Református Asszonykörtől, és Dr. Tarnai Dezsőné a Nők a Balatonért Egyesület csopaki csoportjától köszöntötte. A két civil szervezet vezetői visszaemlékeztek az elmúlt évekre, és elmondták, hogy milyen fontos számukra farsang végén ez az esemény, mely méltán híressé vált még a környező településeken és városokban is. Sokan jöttek onnan is, hogy megtekintsék az asszonyfarsangot. 


A református asszonyok 2000-ben rendeztek először mulatságot a Gyülekezeti Házban, rá három évre csatlakoztak hozzájuk a NABE-s hölgyek. Az egyre sikeresebb rendezvényt 2004-től már a kultúrházban rendezték meg. Temesvári Pelbárt még a 15. században írt a dunántúli falvak asszonyainak ilyen szokásáról. A fehérnépek összejövetelére a férfiak nem mehettek be. Az asszonyoknak az év folyamán az egyetlen alkalmat jelentette, amikor a munkát pár órára, esetleg egy napra, éjszakára megszakítva, mulatozással, tánccal, vigalommal töltöttek el. Az összejövetel színhelye rendszerint valakinek a háza, pincéje volt. A Tislér lelkész házaspár 1970-ben költözött Csopakra, akkor elmesélték nekik, hogy a húszas években, milyen színdarabokat adtak elő a falusi emberek. Dr. Akócsi Katalin ezeket és a falusi komédiákat összegyűjtötte tizenkilenc év alatt, de az utóbbi időkben egyre inkább belekeveredtek a polgári történetek és komédiák is.
Az érdeklődők legelőször megtekinthették Péczely József: Ködmönke falusi vígjátékát, majd Lőrincz Miklós: Üldöznek a nők bohózatát, miközben verseket hallhattak Heltai Jenőtől. Vidám költemények, tréfák is elhangzottak. A csípős nyelvű asszonyok a férfiakat beszélték ki, a népi humor és a bölcsesség alapján. A közös finálé előtt, az elemózsiát gyűjtögető asszonyok, a „falu gazdáját”, Ambrus Tibor polgármester urat köszöntötték, és kértek a padlásról frissen hozott szalonna, kolbász adására, melyet az asszonyok kezeiben lévő nyársakra húzott. Azzal vonultak nótaszóval a színpadra, enni és mulatozni. A legvégén pedig a közönség együtt énekelt a szereplőkkel és vastapssal jutalmazta a felejthetetlen vasárnap délutánt. A szeretetvendégséghez a Mandulavirág Óvoda konyhájának dolgozói fánkkal, pogácsával és szendvicsekkel, míg a helyi asszonyok ízletes süteményekkel járultak hozzá. Természetesen a csopaki olaszrizling is előkerült a helyi borászok adományaiból, hogy a baráti beszélgetés még oldottabb legyen. Vidám tombolasorsolás zárta a mulatságot.
A vidám, kellemes perceket a következő hölgyeknek köszönhetjük: Bíró Antalné, Csizmazia Csönge, Gyarmati Lászlóné, Jáger Tiborné, Látos Jenőné, Miklós Dezsőné, Nagy Ferencné, Németh Istvánné, Oláhné Schmid Erzsébet, Pálmai Vilmosné, Répási Józsefné, Róka Árpádné, Simon Gézáné, Steinhausz Györgyné, Szabó Jánosné, Dr. Tarnai Dezsőné, idősebb Tislér Gézáné, Tóthné Kovács Éva, Ujitz Péterné.