Sáner János Kertbarát Kör

Elnök: Bánfi László

Cím: 8229 Csopak, Rizling u. 21.

Telefon: +36-30/599-7472

E-mail: banfilaci [at] upcmail [dot] hu

A Sáner János Kertbarátkör története, működése Csopakon

A Sáner János Kertbarátkör 1977. január 10-én alakult meg 25 fővel.

Alapítója a Csopaki Hazafias Népfront Bizottság volt. Tagjai aktív, középkorú, munkás, TSZ tag és értelmiségi emberekből tevődött össze. Közös volt bennük a kert, a szőlő, a gyümölcs és a bortermelés szeretete. Tagságunk létszáma fokozatosan növekedett, csúcspontját a 80-as évek közepére érte el a 70-80 fő közötti létszámmal. Jelenleg taglétszámuk 44 fő. A fogyatkozás fő oka az elmúlt 30 év alatt a természetes elhalálozás (20 fő), valamint a rendszerváltozás anomáliái, párthovatartozás, rosszul sikerült kárpótlás, stb.

Jubileumi ünnepségeinken az elhunyt kertbarátainkra mindig tisztelettel emlékezünk. Ők mindannyian sok vihart megélt, fáradhatatlan, aktív, tettre kész emberek voltak.

A csopaki Kertbarátkör névadója Sáner János, aki almádi szőlőbirtokosként a veszprémi Ranolder püspök főpintére volt.

A püspök úr csopaki nagykastélyos, pincés szőlőbirtokán Sáner János szőlészettel foglalkozott. 1875-1889-ig, a nagy filoxéra vész idején Kenesétől Zánkáig pusztította a szőlőket a gyökértetű. Sáner János javasolta a gazdáknak, hogy ahol még félig jó a szőlő, ott szénkénegezéssel mentsék meg. Az elpusztult szőlők kivágásával megkezdte a filoxéra mentés amerikai „ Ripária” alanyú szőlővesszők telepítését, elvetette a direktermelőkkel való foglalkozást, az oltványszőlők telepítését szorgalmazta. Csopakon 20 kat.hold földet bérelt, amelyen szőlő anyatelepet hozott létre. 1894-ben 300 ezer oltvány és egymillió gyökeres vesszeje volt.

85 fő ojtómunkást alkalmazott, és 63 fajta díszlett a telepén. Az országos gazdasági egylet delegáltajaként Franciaországban részt vehetett a szőlészeti tanulmány úton, ahol elsajátította a háromféle oltásmódot. Bemutatókat tartott a Balatonfüred - Csopaki Borvidéken az oltványok készítéséről. Három társával együtt végrehajtották Balatonfelvidéken az első szőlőrekonstrukciót. Kimagasló érdemeire méltán büszkék lehetünk. Nevének felvétele kötelez bennünket Csopak község szőlőkultúrájának a megtartásában. Tovább fejlesztésében.

A kertbarátkör jelszava: „kertészkedj, művelődj, barátkozz”, teljesmértékben kifejezi összetartozásunkat. A hagyományos kertészkedésünk a településünk üdülési jellegénél fogva lecsökkent virágos, pázsitos díszkertekre. 1500 nm zártkerti ingatlanon maradt meg a zöldség, gyümölcs, szőlőtermelés. Külterületi ingatlanokon 1500 nm felett történik a borszőlő termelése. A TSZ elvette, betagosította földjeink 90 %-át. A rendszerváltozás után a rosszul megalkotott kárpótlási törvénnyel földjeinkre rászabadították a telekspekulánsokat, kufárokat. Mindez látható, érzékelhető a műveletlen szőlők, parlagföldek esetében. A kertbarátkörnek művelődésre késő ősztől kora tavaszig van lehetősége. Pincelátogatások keretében szakmai előadásokat, bemutatókat szervezünk. A kifelé nyíló barátkozásokat tanulmányi kirándulásokon, borversenyeken, borfesztiválokon végezzük.

Tapasztalatszerzés céljából nevezetes borvidékeket látogattunk meg. Ilyen volt: badacsony, Szent-György hegy-Tapolca, Szekszárd, Balatonboglár, Szlovákiai, Kisalföldi – Borvidék, Eger, Hajós, Tokaj-Tarcal. Ez évben tervezzük a Zalai – Lenti – Lendvai muravidék szőlő és borfajtáit megismerni.

Rendszeresen részt vállalunk Csopak község önkormányzatának hagyományteremtő rendezvényein. Ilyenek a farsangi bál; a Szent Donát napi vesszőszentelés és áldás; falutakarítási, szépítési nap; községi – hegyközségi közös borverseny; borhétvége, borünnep; aranyérmes borok bemutatása; borlovagrebdi avatás; csopaki szüreti ünnep; madárijesztők versenye, főzőverseny bográcsban; falukarácsony betlehemes istállóval, gyermek és felnőtt szereplőkkel, finomságok kínálatával, forralt bor, puncs, sütemények. Együttműködünk a Nők a Balatonért Egyesülettel a tiszta virágos udvarok, kertek, házak elbírálásában, jutalmazásában.

Segítjük a Csopak – Paloznak – Lovas hegyközség szakmai feladatait, a törvényeik betartását, a Csopak környéki borút továbbépítését.

Főbb célkitűzéseink, feladataink:

  1. A csopaki szőlők és borok levédése, a termelés megtartása, továbbfejlesztése, a bor kultúrájának hirdetése, ismeretterjesztése.
  2. A kis bortermelők megélhetése érdekében kezdeményezzük a kistermelők gazdasági együttműködését, termelési csoport létrehozását közös gépi szőlőművelésre, szőlőfeldolgozásra, borpalackozásra, értékesítésre.
  3. A környezetünk védelme érdekében felderítjük a műveletlen, fertőző szőlőket, gyümölcsösöket, parlagfüves területeket, és bejelentjük a Polgármesteri Hivatal jegyzőjének.
  4. Rendelkezésre állunk a szőlő és kerttulajdonosoknak szaktanácsadással, gyakorlati segítségnyújtással.
  5. A kertbarátkörünknek fiatalításra, folytonosságra van szüksége, gyermekeinket meg kell nyernünk e nemes szabadidős közös tevékenység tovább vitelére.

A Sáner János Kertbarát Kör mindenki számára nyitott. A tagságunk közgyűlésen 5 évre választja meg a 9 fős intéző bizottságot és az elnököt. A tagok felvételéről a közgyűlés határoz, két ajánló tag javaslata alapján, nyílt szavazással. A Kör éves munkaprogramját az elnök az intéző bizottsággal közösen tervezi meg, majd a közgyűlésen megvitatják, jóváhagyják. 2007. évre 15 programot terveztünk.

Az éves tagdíj: aktív munkát végzők részére 2000 Ft/fő, a nyugdíjasoknak 1500 Ft/fő. 2007. április 21-én ünnepeljük a Sáner János Kertbarát Kör fennállásának 30 éves jubileumát.

Kívánok mindnyájuknak további jó együttműködést és jó egészséget. Éljen sokáig a csopaki Sáner János Kertbarát Kör!

Csopak, 2007. január 30.
Frick Attila