„Virágünnep Csopakon – Horgász és kerékpáros pihenő kialakítása, sétányfejlesztés”

A Balatoni Fejlesztési Tanács, Csopak Község Önkormányzata,  „Virágünnep Csopakon – Horgász és kerékpáros pihenő kialakítása, sétányfejlesztés” című pályázatát 5.287.518  Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítette. A beruházás teljes költsége 10.575.036 Ft volt.

A fejlesztés, Csopak elfogadott vízpart-rehabilitációs tervében szereplő, 596/2, 596/5, 465/1 helyrajzi számú, 100%-os önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanokat, az Örkény István sétány déli részét, valamint a helyi lakosok által csak Apácastrandként nevezett sétányszakaszt érintette. A beruházás célja, a Örkény sétányhoz közvetlenül kapcsolódó zöldterületek rendezése-fejlesztése, kulturált környezet kialakítása volt, mely lehetőséget teremt ezután pihenésre és aktív kikapcsolódásra egyaránt.


2008-ban „Csopak parti sétány komplex rehabilitációja” címmel kertépítészeti engedélyezési tervdokumentáció készült Csopak, Sport utcától a a Kerekedi utcáig, mely Csopak teljes partszakaszát foglalta magába. A tervezés célja, a történeti és környezeti háttér figyelembevételével egységes, jól használható parti sétány kialakítása volt. A tervben a természet közeli állapotok megőrzése, a lehető legtöbb zöldfelület megtartása és kialakítása volt elsődleges szempont.

A tervben foglalt, keleti sétányszakasz – az Ifjúsági sétány, Sport utcától községi strandig tartó szakasz – fejlesztése 2015. évben részben pályázati forrásból már megvalósult. Jelen pályázat ennek folytatásaképpen, a nyugati sétányszakasz fejlesztésére irányult. Amint az tapasztalható, az önkormányzat nagy gondot fordít a település virágosítására- 2012-ben, a Virágos Magyarországért Környezetszépítő Versenyen országos első helyezést ért el, továbbá 2013-ban Brüsszelben, az „Entente Florale Europe”  versenyén, ezüstminősítésben részesült - ezért a sétány zöldfelületeinek kialakításában is hangsúlyos szerepet kaptak a virágok.

Az önkormányzat elkötelezett parkosítási szándékát szem előtt tartva az érintett sétányszakaszon sásliliom fajtabemutatót alakított ki, mely ötletet a Balaton-felvidéki Nemzeti Park is üdvözölte. Ez szellemiségében összeköti a 2015-ben már kiépítésre került keleti-, és a jelen pályázat keretében megújított nyugati sétányrészeket, hangulatában kapcsolódik a Kneipp-ösvény menti sásliliomos virágágyakhoz.

A fejlesztés eredményeként a település Balaton-parti arculata egységessé vált. Rendezett, igényes környezet várhatja a látogatókat.  A projektet a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Balaton Fejlesztési Tanács támogatta.