A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. a Csopak Vasút utcai tervezett fakivágással kapcsolatban a mai napon az alábbi sajtóközleményt juttatta el Önkormányzatunk részére:

A „Szabadbattyán-Balatonfüred vonalszakasz villamos üzem kiépítése, állomások részleges akadálymentesítése, felsővezeték építési, vasútépítési és kiegészítő építési munkáinak tervezése és kivitelezése” című projekt során többkörös egyeztetést követően 2020 őszén elkészült a megvalósításhoz szükséges fakivágásokat és gallyazásokat bemutató fakivágási terv.
 
Társaságunk elkötelezett híve a környezetvédelemnek, így projektjei során igyekszik a fakivágás és egyéb növényzetirtás okozta károkat minimalizálni a vonatkozó előírások és jogszabályok adta keretek között. Ennek megfelelően kértünk felmentést a MÁV villamosított vasútvonalak esetén fennálló szigorú előírásai alól már a projekt kezdetén: kérésünkre az Üzemeltető elfogadta, hogy az E.101. számú általános utasításban foglalt 7,5 méter helyett csak a feszültség alatt lévő ponttól (táp- vagy felsővezetéktől) mért 5 méteren belüli fákat legyen szükséges kivágni, ezzel közel 250 db fát megmentve a kivágástól. A 33 db juharfából álló csopaki fasor sajnos még ezen is belül, esetenként 4-4,5 méterre van ettől a ponttól. Mivel a projekt fő célja az érintett szakasz villamosítása, így a vonatkozó előírások alkalmazása felsővezeték hiányában eddig nem volt szükséges a vonalon.
 


2020 szeptemberében, az Üzemeltetővel és a Megrendelő NIF Zrt-vel véglegesített fakivágási terveket minden érintett Önkormányzatnak, így Csopak község Önkormányzatának is megküldtük jóváhagyásra, elfogadásra. A terv készítése során a NIF Zrt. és a Vállalkozó mindent megtett annak érdekében, hogy a fasor kivágását elkerüljük, így gallyazásra jelölte meg az adott fákat, holott sajnos azok igen közel helyezkednek el a felsővezetékhez. 

Az elfogadott gallyazási munkákat a Vállalkozó vegetációs időszakon kívül elvégezte. A vonalon a villamos vontatás felvétele 2021. június 19-én tervezett. Ezt megelőzően, még májusban feszültség alá kerül a felsővezeték-rendszer. A feszültség alá helyezést megelőző, folyamatosan zajló ellenőrzések során a MÁV Zrt., mint üzemeltető az érintett helyszínen jelezte, hogy a megtörtént gallyazás nem elegendő mértékű a felsővezeték hálózat feszültség alá helyezéséhez, mivel álláspontjuk szerint a juharfák ágai továbbra is a megközelítési távolságon belülre kerülhetnek, ezzel végzetes balesetet is okozhatnak.
 
Ugyanakkor, tekintettel a projekt környezetvédelmi hatósági dokumentációjában (ún. előzetes vizsgálati dokumentáció), valamint az Önkormányzat vonatkozó rendeletében foglaltakra is, a vegetációs időszakban az érintett fák nem kerülnek kivágásra. Annak érdekében, hogy Balatonfüredig már az idei nyáron felvételre kerülhessen a villamos üzem, átmeneti megoldásként az érintett egyedek további gallyazása szükséges. Előbbiek miatt a vegetációs időszak végeztével, ősszel, a hosszútávú, biztonságos közlekedés megteremtése érdekében a fák kivágása elkerülhetetlenné válik, ehhez a Balaton-felvidéki Nemzeti Park szakfelügyelete is bevonásra fog kerülni.

A felsővezeték oszlopsor a vasúti pálya másik (bal) oldalán történő tervezése és kivitelezése sajnos több műszaki és biztonsági ok miatt sem lehetséges: A bal oldalon buszmegálló, buszöböl van. A felsővezeték tartó oszlopok másik oldalra tervezésével elkerültük a várakozó utasforgalom veszélyeztetését, egy esetleges vezetékszakadást figyelembe véve. A 71-es út közvilágítási lámpáinak közelsége szintén probléma volt, nem lehet megfelelő biztonsági távolságot tartani, így veszélyeztettük volna a közvilágítási hálózat üzemét. Egy felsővezetékes üzemzavar, illetve nagy szélben történő vezeték lengés esetén, a felsővezeték által okozott zárlati áram a térvilágítási hálózatban óriási károkat tudna okozni. A szelvényezés szerinti bal oldalon emellett több közmű húzódik a földben, villamos kábelek és csatorna is, melyek a felsővezeték tartó oszlopok közvilágítással való szinkronba hozását ellehetetlenítették volna az elhelyezés szempontjából. Ezen okoknál fogva az oszlopsor bal oldalon történő tervezésére az adott helyszínen nem volt lehetőség.
  
Ambrus Tibor Polgármester Úr a bejáráson elmondta, hogy a fák kivágásához csak abban az esetben járul hozzá, ha azok helyére új, többször iskolázott, földlabdás, előre nevelt gömbjuhar sort ültet a Vállalkozó. A gömbjuhar fák nem nőnek meg olyan magasra, hogy veszélyt jelentsenek a felsővezetékre.
 
A Vállalkozó eleget tesz az Önkormányzat kérésének, és ősszel, a juharfák kivágását követően haladéktalanul megkezdi az új gömbjuhar fasor telepítését. 25 db faegyed kerül kivágásra, és ugyanennyi egyedet ültet a Vállalkozó ezen a helyszínen, illetve Csopak területén további 18 db, szintén ugyanilyen paraméterekkel rendelkező gömbjuhar kerül elültetésre a településsel egyeztetettek szerint, így egységes arculatot adva a településnek. Az új fák egyedei K25 T200 10/12 paraméterekkel rendelkeznek, azaz 25 literes konténerben érkeznek, 200 centiméter magasak és 10-12 cm a törzsük kerülete.