A környezettudatos hulladékgazdálkodás - a komposztálás népszerűsítése Csopakon

A pályázó "Csopak Településért" Közalapítvány fontos feladatként tekint a kiskerti komposztálás szemléletének és gyakorlatának terjesztésére. A háztartási szemét jelentős részét zöld hulladék alkotja, egy hétköznapi szemetes edény valóságos kincsesbánya ilyen szempontból. A kertből, konyhából kikerülő szerves anyagok - "zöld javak" - zöme hazánkban jelenleg még a kukákban végzi, pedig számos szempontból jobb lenne, ha a lenyírt fű, gyümölcshéj, növényszárak és társaik komposztálás révén visszajutnának az élő környezet körforgásába.

Pályázatot elnyerte: Csopak Község Önkormányzata (8229 Csopak Petőfi u. 2)
Támogató: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
Közreműködő szervezet: Környzetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Fejlesztési Igazgatóság (Postacím: 1399 Budapest, Pf. 677., székhely: 1134 Budapest, Váci út. 45.)
Pályázat száma: KEOP-6.2.0/A-2008-0004
Megítélt támogatás: 8 093 844,-Ft
Projekt elszámolható költsége: 8 993 160,-Ft
Saját forrás: 16 416 153,-Ft
Benyújtás időpontja 2008.07.23
A projekt rövid összefoglalója:
A pályázó "Csopak Településért" Közalapítvány fontos feladatként tekint a kiskerti komposztálás szemléletének és gyakorlatának terjesztésére. A háztartási szemét jelentős részét zöld hulladék alkotja, egy hétköznapi szemetes edény valóságos kincsesbánya ilyen szempontból. A kertből, konyhából kikerülő szerves anyagok - "zöld javak" - zöme hazánkban jelenleg még a kukákban végzi, pedig számos szempontból jobb lenne, ha a lenyírt fű, gyümölcshéj, növényszárak és társaik komposztálás révén visszajutnának az élo környezet körforgásába. Kevesebb szerves anyagot nyelnének el az égetők és a lerakók, műtrágya helyett természetes tápanyag utánpótláshoz jutnának a növények, csökkenne a kommunális hulladék mennyisége (valamint a hulladékkezelési költség) és a tavasszal tömegesen jelentkező venyige- és nyesedékégetés, valamint az őszi avarégetés jelensége.
Az alapítvány a környezet védelmében és a településkép javítása érdekében az elmúlt években számos programot szervezett, illetve akciót bonyolított le, pl.: évenkénti rendszerességgel végeznek parlagfű-mentesítést, de a turistautak rendbetétele és pihenőhelyek kialakítása, vagy a szemétgyűjtési akciók és falutakarítás éppúgy szerepel a tevékenységei között, mint környezetbarát játszótérépítés. Ebben partner és támogató az önkormányzat is, aki ennek érdekében alkotta meg 1996-ban az azóta már többször módosított a környezetvédelemről és az üdülőhely rendjéről szóló 19/1996.(XII.11.) ÖKT. rendeletet, illetve hozta létre 2008-ban a környezetvédelmi alapot. Az alapítvány kész akciótervvel rendelkezik a sikeres projekt lebonyolítására, mivel az előzetes felmérések szerint igen nagy lakossági igény mutatkozik a program elindítására.
A projekt tevékenységei:
1) - 600 db komposztláda beszerzése: elsősorban állandó lakosok később a nagyszámú nyaraló ingatlan tulajdonosok számára. Az eszközök megfelelnek a legszigorúbb környezetvédelmi előírásoknak is, mivel 100%-ban újrafelhasználható műanyagból készülnek. - 2 db elektromos és 1 db benzin motoros aprítógép beszerzése: az eszközök díjmentesen a lakosság számára hozzáférhetőek a keletkezés helyszínén történő komposztáláshoz - 1 db nagyteljesítményű aprítógép beszerzése: a géphez megfelelő méretű és kialakítású komposztládát az önkormányzat a telephelyén biztosítja - 1000 db zsák beszerzése: a civil szervezet 1 alkalommal a tavaszi kerttakarítási napot szervez, ahol a komposztládákkal nem rendelkező kertekből a kiosztott zsákokban a zöldhulladékot a komposztállóhelyre szállítja
2) Tájékoztatás, ismeretterjesztés: komposztnap szervezés, kiadványok és plakátok készítése (újrahasznosított papíron) és terjesztése, ismeretterjesztő kisfilm készítése és vetítése a helyi tv-ben, információk a programról a települési honlapon és a helyi újságban, komposztládák használatára jelentkezők regisztrálása és személyes tájékoztatásuk a felhasználás feltételeiről. (5 évig nyilvántartást vezet az edényben elhelyezett zöldhulladék mennyiségéről) Az ismeretterjesztést a helyi lakosság minden korosztálya számára elérhetővé kívánjuk tenni, az általános iskolával együttműködve a biológia órák keretében még a legfiatalabbak is tájékoztatást kapnak a házi komposztálás folyamatáról és hasznáról illetve a környezettudatosság fontosságáról.
3) Utógondozás (ellenőrzés, az eredmények mérése, a problémák feltárása, segítségnyújtás, stb.)

CÉL: a Balaton északi partján elsőként a lakosság teljes körének biztosítani a komposztálási eljárás elérhetoségét és megismertetését. A program a lakosság öntevékenységére épít, sikerességét az eszközök biztosításán keresztül az ismeretterjesztéssel és az eredmények feldolgozásával (utógondozás) kívánjuk biztosítani
EREDMÉNY: megelőzési tevékenység, környezeti terhelés csökkentése, kommunális hulladék 20-30%-os csökkenése, a talaj javítása a szerves anyagok visszajuttatásával.
HATÁS: Környezettudatosabb szemléletű lakosság, tisztább levegő. Alacsonyabb szemétszállítási költségek, illetve tisztább talaj és ivóvízbázis.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.