Csopak Nyugdíjas Klub

Elnök: Dr. Horváth Imréné
Cím: 8229 Csopak, Berekháti u. 32.

E-mail: csopak [dot] nyugdijasklub [at] gmail [dot] com
Tel.: 06 20 245 1872

„Csopaki valóság” a Csopak Nyugdíjas Klub megalakulása és eddigi működése

Tartja a mondás: Ahhoz, hogy történjen valami, nem elég csak álmodozni, beszélni róla, hanem tenni, cselekedni kell érte. Igazolja ezt s Csopak Nyugdíjas Klub létrejötte és eddigi működése. Abban teljes volt az egyetértés, hogy Csopak közéletéből hiányzik egy olyan civil szervezet, amely a nyugdíjasok összefogását, érdekvédelmét, életkörülményeinek javítását tűzi zászlajára. Éveken keresztül visszatérő téma volt a lakossági fórumokon, a polgármesteri közmeghallgatásokon egy nyugdíjas szervezet létrehozása. Beszéltünk róla sokszor és túl sokat, de a cselekvés, a tenni akarás mindig elmaradt. 2003 év őszén váratlan fordulat történt, elszakadt a fekete-fehér filmszalag és színes képek jelentek meg a képernyőn.

Három bátor, tenni akaró nyugdíjas asszony –Frick Józsefné, Kenyeres Gyuláné, Lénárt Józsefné – megelégelte a tétlenséget, olajat öntött a pislákoló tűzre, elhatározták a nyugdíjas klub megalakítását. Kérdés az volt, hogyan kezdjék, a céljuk, hogy 2003 évben a Nyugdíjas klub megalakuljon. Ehhez jött az ötlet, hogy Nagy Zoltán önkormányzati képviselő ismeri a régóta jól működő Martonvásári Dobos Károly Nyugdíjas Klub elnökét, Ambrus Istvánt. Megkérték Nagy Zoltánt, hozzon létre egy találkozót Ambrus Istvánnal. A találkozó létrejött és olyan iránymutatást, gyakorlati segítséget adott Ambrus István, ami alapján fel tudták gyorsítani az alapítás előkészítését. Felhívásukhoz csatlakozott hasonlóan gondolkodó és cselekedni akaró további 20 fő és ezzel lángra lobbant a tűz, elegendően voltunk ahhoz, hogy összehívjuk az alakuló közgyűlést.Erre 2003. november 22.-én került sor, a jelenlévő 23 nyugdíjas kimondta a „Csopak” Nyugdíjas Klub megalakulását. Elfogadtuk az alapszabályt, 7 fős elnökséget választottunk és megválasztottuk az elnököt, elnökhelyettest. Meghatároztuk a klub fő célkitűzéseit. A klub megalakulása a nyugdíjasok körében és a falu vezetése részéről is kedvező fogadtatásra talált és támogatásukról biztosították a szervezetet. Az első lépést megtettük, de tudatában voltunk annak, hogy a klub életét meghatározó időszak ezután következik. Be kell bizonyítanunk a szervezet szükségességét és létjogosultságát. Ehhez szükséges, hogy olyan klubot kell létrehoznunk és működtetnünk ahol családias baráti a légkör, a tagság jól érzi magát és vállalja a tagsági viszonyt és a tagdíj fizetését. Olyan hasznos, időszerű és érdeklődésre számot tartó tevékenységet kell folytatnunk, melyet szívesen látogatunk és a megvalósításában aktívan részt veszünk. Azzal tisztában voltunk, hogy ennek megvalósítása nem lesz könnyű feladat. Kimondtuk, hogy közhasznú szervezetként kívánunk működni, ezzel magasra tettük a mércét, meg kell felelnünk a vele szemben támasztott követelményeknek. A feladat adott volt, lelkesedéssel és aktivitással láttunk munkához:

  • széleskörű tagszervezést folytattunk,
  • meg kellett teremtenünk a közhasznúság működésének törvényes feltételeit,
  • kapcsolatot kellett létesítenünk a helyi önkormányzattal, civil szervezetekkel, a háziorvossal és a megyei érdekvédelmi szervezettel.

A dolgok sikeresen és szerencsésen alakultak. Bizonyította ezt, hogy taglétszámunk fokozatosan nőtt és a tagok tevékenyen részt vettek a klub munkájában. Érdeklődés, biztatás és kellő támogatást kaptunk a helyi szervezetektől is. Széleskörű együttműködés és lelkes, hatékony munka eredményeként 2004.január 26.-án olyan helyzetbe kerültünk, hogy összehívhattuk a közgyűlést, ahol már 50 bejegyzett tagunk volt. A közgyűlésen fontos döntéseket hoztunk:

  • megvitattuk és elfogadtuk a Szervezeti és Működési Szabályzatot,
  • megválasztottuk a három fős Számvizsgáló Bizottságot,
  • elfogadtuk a 2004 évi költségvetési előirányzatot,
  • megtárgyaltuk és jóváhagytuk a 2004 évi munkaprogramot,
  • a feladatok végrehajtásához az SZMSZ előírásának megfelelően munkacsoportokat hoztunk létre.

A közgyűlést követően a feltételek megléte alapján kezdeményeztük a megyei bíróságnál a klub közhasznú szervezetként történő bejegyzését és a Veszprém megyei Nyugdíjas Érdekvédelmi Szövetségbe történő felvételünket. Anyagi támogatási kérelemmel fordultunk a helyi önkormányzathoz. Közhasznú szervezetként a „Csopak” Nyugdíjas Klub bírósági bejegyzése 2004. március 23.-án megtörtént.

Belépési kérelmünket 2004. április 15.-én tárgyalta a Szövetség és egyhangúlag elfogadta.

Csopak önkormányzata pedig jelentős anyagi támogatásban részesítette szervezetünket. A kitűzött célok megvalósításával kapcsolatos munka döntő része a munkacsoportokra hárult:

A gazdasági munkacsoport:

  • intézkedett az APEH.nél az adószám kiadásához szükséges adatbejelentésről,
  • a bankszámlanyitásról és banki kapcsolatok kialakításáról,
  • megszervezte a házipénztár működésétnek feltételeit, a könyvelést, az előírt nyilvántartások vezetését, valamint az adminisztrációs feladatok ellátását.

Az egészségügyi – szociális – jóléti munkacsoport:

Fő feladatának megfelelően megszervezte a beteg és mozgáskorlátozott nyugdíjasokkal a kapcsolattartást és látogatásukat. Eddig 23 látogatásra került sor. Ennek keretében megismerkedtek gondjaikkal és segítséget nyújtanak egyéni problémáik megoldásában. A problémák megoldása érdekében együttműködnek a háziorvossal és az önkormányzat illetékes szerveivel, indokolt esetben segélyezési javaslattal élnek. Kulturális – sport munkacsoport Feladata a munkaprogramban elfogadott rendezvények szervezése és megvalósítása.