A kiváló csopaki szőlészet és borászat

Csopakon és Kövesden királyi, egyházi és magánbirtokokon folyt minőségileg és mennyiségileg is, kiváló szőlőtermesztés és bortermelés. A szőlőművelő szolgák (vinitores) helyébe később a terményjáradékot teljesítő "boradók" (vinidatores), az uruk lelki üdvéért borral is szolgáló torlók (exequiatores) léptek és a 14. században a jobbágyok és a kisbirtokosok kedvezőbb feltételekkel művelhették a - nagyrészben - veszprémi káptalan földesurasága alá tartozó szőlőket.

Irtásos telepítéssel a határ egy elkülönített helyén kialakították a szőlőhegyet (promontorium), s minőségi bortermelés színhelyét. 1476-ban Vetési Albert veszprémi püspök 2 csopaki szőlőt adományozott a székesegyház javára. A 16-17. századi török hódoltsági időben elterjedt parlagosodás ellenére is igyekeztek jól megművelni a csopaki és kövesdi szőlőket, ezek a végvári katonaság megélhetését biztosították.

A 18. században a szőlőhegyeken (Öreg- és Kis-hegy) a szőlőművelés területi terjeszkedése figyelhető meg. A hagyományosan termesztett fajtákból (bajor, "szigeti-furmint) nehéz, testes borokat állítottak elő. Egy itteni szőlőbirtokos feljegyzéseiből ismerjük a 18. századi borkezelés 72 eljárását. 1754-ben kiadták a szőlőhegyi önkormányzatok működését és a szőlőhegyi élet rendjét szabályozó törvényeket.

A 19. század első felében a francia borok versenye korszerűsítésre ösztönözte a termelőket, akik osztrák hatásra fajtaváltásra és fajborok előállítására tértek át. Ebben úttörő szerepe volt Ranolder János veszprémi püspöknek Csopakon létesített szőlőbirtokán. Az 1880-as években terjedő filoxéravész után az első szőlőrekonstrukcióval került e borvidékre - a máig is jellegzetes - olasz rizling.

A második világháború után kikényszerített tagosítás és erőltetett szövetkezetesítés ellenére az 1960-as évek elejéig megmaradt a hagyományos művelésmód, amelyet a második rekonstrukcióval felváltott a kordonos szőlőművelés. 1981-ben export célra borfeldolgozó is épült. Napjainkban újra megkísérlik a kisbirtokokon folyt hagyományos termelés felélesztését.