A fürdőélet

A századelőn a helybeliek közül csak a gyerekek fürödtek a Balatonban, felnőtt ember bele nem ment volna a vízbe, legfeljebb, ha nádaratáskor beszakadt alatta a jég, vagy orvhalászáskor a csendőrelől elbújt a nádasba. A fürdőélet akkor kezdődött igazán, amikor 1922-ben letelepedett Csopakon dr. Ferenczy Sándor orvos. Mivel nagy népszerűségre tett szert és hallgattak rá, megkísérelte rábeszélni a falubelieket, hogy adják bérbe nyáron a házuk úgynevezett tisztaszobáját a városi nyaralóknak.

Hozott is vendéget Pestről eleget. Vendég tehát akadt, de kulturált strand viszont nem volt. Ekkor Ferenczy doktor csatlakozott a "Balatoni Yacht Club"-hoz és megalakította a csopaki szakosztályt. Noha még csónakjuk is csak egy volt, de kaptak anyagi támogatást, melyen cölöpöket és nádat vásároltak. A nádból falat fontak és megépítették ebből az első "Fürdőházat". Majd megalakították a Csopak Balatonkövesd Fürdőegyesületet. 1928-ban avatták fel a piros-fehérre festett új deszka fürdőházat, mely a második világháború alatt elpusztult.

A két világégés közötti időben pezsgő fürdőélet volt tehát, mind az új strandon, mind a fürdőtelepen és a községekben. Egymás után nyílnak a vendéglátók, és panziók. 1929-ben a Balatoni útikalauzban hirdetik a Hermina pensiót, Balaton pensiót, Magyar Tenger pensiót és a Téged-várlak szórakozóhelyet." 1955-ben kezdik a romokban lévő strandi épületeket helyrehozni és újjáépíteni.
Azóta területében és felszereltségében állandóan megújul és fejlődik. A Balaton északi partjának legszebb és egyik leglátogatottabb strandja lett. Győri, veszprémi, székesfehérvári, budapesti és külföldi vendégek kedvelt fürdőhelye immáron évtizedek óta.