Csopakon az 1956-os forradalom és szabadságharcra emlékeztek

Csütörtökön este tartották a Balaton-parti település zsúfolásig megtelt kultúrházában az emlékműsort. Elsőként a Csopaki Református Általános Iskola zenés-ünnepi műsorát láthatták az emlékezők. "1956 azt tanítja nekünk, hogy mi, magyarok nem engedünk a zsarnokságnak, nem engedünk az elnyomásnak és nem engedünk a kizsákmányolásnak. Képesek vagyunk újra és újra felállni, újra és újra harcolni igazunkért, a jövőnkért, a boldogulásunkért.

(…) '56 hősei ma is itt vannak köztünk! Óvják és vigyázzák lépteinket. Úgy hiszem, '56 forradalma, a szabadság eszméi célba értek!” „Emlékezzünk a múltra, hogy legyen erőnk táplálni a jelent és a jövőt! A színpadon szereplő gyerekek a múltat, amit megjelenítettek nekünk, csak könyvekből, történelem órákról illetve a nagyszülők visszaemlékezéseiből ismerhetik. Az idősebb generációk számára 1956. okt. 23-a nem egy szerep volt, hanem maga a valóság. Beszéld el nekem a múltat, s megismerem belőle a jövőt!” – fogalmazott Kiss Zoltán felkészítő tanár. Majd szólította az 1956-os, egykori diákokat, hogy osszák meg akkori véleményüket a közönséggel.
 
Dr. Tarnai Dezsőné, Kenedy Éva elmondta, hogy akkor Csopakon az iskolaigazgató édesapja meggátolt egy helyi önbíráskodó társaságot, Kenyeres Gyula budapesti élményeit osztotta meg, Guáth Imréné pedig elmondta, hogy esküvőjük átcsúszott a következő év tavaszára. A műsorhoz a dekorációt Hadáné Ujhegyi Berill,a táncot Madár-Héhn Katalin tanította be.
 
Balogh Balázs alpolgármester ünnepi beszédében részletesen bemutatta hazánk és a környező országok politikai helyzetét az ötvenes évektől egészen a forradalom kirobbanásáig. Kiemelte a 11 napig tartó szabadságharc hazánkra és az akkori és a későbbi nemzetközi világra tett hatását. Majd többek között idézte Albert Camus Nobel-díjas francia író, a magyar forradalmat méltató írását. A „nyitott” kérdéseket, hogy például 1956. október 23-án a felvonulásokat, fegyverhez jutásokat az akkori szovjet titkosszolgálat, tudatosan szervezte-e meg, az majd a történészeink feladata lesz, hogy kiderítsék a jövőben – fogalmazott.

Az ünneplők tömege átvonult a hősök emlékművéhez, ahol elhelyezték a megemlékezés koszorúit.